Obchodní podmínky, volitelná registrace

If you are runnig Joomla 3.x and Virtuemart 3.x please post to this forum your questions or support tickets about One Page Checkout

Obchodní podmínky, volitelná registrace

Postby smatena@.....cz » Mon Oct 26, 2015 11:09 am

Dobrý den,
mám Virtuemartu šablonu Flatastic (stejný autor jako Reviver) a nedaří se mi nakonfigurovat OPC...
Joomla 3.4.4, VM 3.0.10, OPC theme Reviver
http://www.helicam.cz/shoptest

V košíku mám několik problémů:
1) ať políčko souhlasu s obchodními podmínkami zaškrtnu či nikoliv, vždy to končí vyskakovacím oknem s chybou "Prosím vyplňte povinná pole! Obchodní podmínky". Nelze tedy odeslat objednávku.
2) rád bych, aby registrace byla volitelná - defaultně nákup bez registrace a pouze v případě, že si zákazník zvolí, vytvoří si i účet. Nemám tam ale zaškrtávací políčko pro registraci - jen text. Políčko pro vyplnění emailu mi nedává smysl na záložce Registrace v případě, že se registrovat nechci.
3) Nejde mi přidat doručovací adresu - je tam jen text, ne tlačítko pro přidání.

Neumím rozlišit, co je problém konfigurace OPC a co šablony...
Prosím o pomoc.

Díky,
Štěpán
smatena@.....cz
 
Posts: 7
Joined: Sun Dec 02, 2012 12:51 pm

Re: Obchodní podmínky, volitelná registrace

Postby admin » Mon Oct 26, 2015 3:16 pm

hello Stepan, this forum language is stricly English, so any information here can help anybody using Virtuemart. to receie support in czech or slovak, please write us an email.

i can check your site online, but the point 1 and 3 are caused by a styler javascript which break all checkboxes on your site. It works on the reviver joomla theme, but it does not seem to work on the updated flatastic theme.

i sugget you try to remove this script (just delete it via FTP):
components/com_onepage/themes/reviver/jquery.formstyler.min.js

this script may also be part of your template and you also may need to remove it from there as well.

for the point 2 you only need to set "Optional registration" at the bottom of the Registration tab in OPC config. Each theme renders the optional/guest registration differently. this theme was developed by the reviver developer and we include it only for legacy reasons (customers who updated their opc had lost their original theme)

let us know by email if you still get those issues.

best regards, stan, rupostel.com
admin
Site Admin
 
Posts: 2708
Joined: Wed Jan 06, 2010 11:43 pm


Return to One Page Checkout for Virtuemart 3 on Joomla 3.x