Problém s GTM

Please post your issues and questions about One Page Checkout for Virtuemart 2 to this forum.

Problém s GTM

Postby martin@.....cz » Tue Apr 30, 2019 9:23 am

Aktualizoval jsem předplatné a snažím se na prvním eshopu rozjet vše přes GTM.
V části věnované sledování jsem aktivoval záložku GTM. Vyplnil jsem sledovaci číslo a vypadá to, že vše funguje, protože se mi na GA začínají zobrazovat statistiky přístůpů.
Problém je ale v tom, že Rupostel nevkládá kod tak, jak má. Cituji: "GTM JavaScript code not found as a direct child of the <head> tag"
Nevím, na co vše tohle může mít vliv, ale když se snažím rozchodit v GA konverze, tak se mi nic nezobrazuje. Nemůže to mít na to vliv?

pro konverze jsem v pluginu rupostelu zaklikl "Run at cart view". Rozšíření v chrome mi v data Layer ukáže, že se nějaké data posílají, ale samotné GTm mi do GA asi nic neodešle. Přitom jsem dle návodu nastavil vše jak má být. Mám tam vytvořenou GA značku typu transakce, mám zadán správný kod měření a jako pravidlo mám vlastní značku, která je defaultně zadaná v nastvení rupostelu "fireRemarketingTag".
Image

Pochopil jsem ten systém, jak to má fungovat správně?
martin@.....cz
 
Posts: 7
Joined: Mon Apr 29, 2019 7:45 pm

Re: Problém s GTM

Postby admin » Thu May 16, 2019 4:35 pm

hello, this forum is english only, please write us an email if you need help in SK, CZ or English languge.

i suppose you are getting the error from some google extension to validate the code on your site - review the code on your site and find the 3rd party (non-opc) extension that inserts additional data at the specificied position.

the tool "is not correct" and you should use GTM Debug mode to see which events are triggered by OPC's GTM implementation and if it works and does as intended. the tool does not run the code, it only inspects the text of the code which will never result to a proper validation of google code implementation.

in matters of GTM we are finishing a final review of the code per a customer who paid for a custom implementation of GTM and once this is done, we will release this with a guide, into our standard OPC package.

best regards, stan
admin
Site Admin
 
Posts: 2708
Joined: Wed Jan 06, 2010 11:43 pm


Return to One Page Checkout for Virtuemart 2